Ako zabrániť roztopašnosti

Nie všetko čo dieťa chce aj naozaj potrebuje. Pár desaťročí by dostalo na zadok a bol by pokoj, no s novou dobou idú aj nové trendy medzi, ktoré patrí „budem plakať tak to dostanem“. Rodičia radšej ustúpia ako vychovajú, veď detský úsmev je krajší ako plač.

dítě

Hračky a samé hračky. Myslím, že hovoriaca a cikajúca bábika nie je tak životu potrebná a radšej by ste mali investovať do drevených kociek, pasteliek alebo niečoho pri čom sa vaše dieťa môže rozvíjať. Tým nechcem povedať, že bábika je zlá voľba, len nemusí cikať ani plakať. Detská fantázia nemá hraníc tak ju trochu podporte.

Všetky deti majú svojich hrdinov. Sú to ich vzory a istým spôsobom aj priatelia. To aby boli môžete zariadiť napríklad posteľnými obličkami s motívom danej postavy. Deti budú šťastné a to znamená, že aj vy budete šťastný.

nemoc

Povedať nie nám robí veľký problém aj v bežnom živote a nie to ešte povedať nie vlastnému potomkovi. Tak ako oni majú svoje obdobie vzdoru musíte ho mať aj vy. Výchova k tomu, že vždy nedostane to po čom túži mu len prospeje a predíde sklamaniam v dospievaní. Vládnuť pevnou rukou malej nevyspytateľnej víchrici sa ľahko hovorí a ťažko koná no nič nie je nemožné. Veďte ti do života tak aby ste jedného dňa mohli byť hrdí a nemuseli sa hanbiť.
V živote sú veci, ktoré majú rôznu váhu a je na vás aby ste svoje ratolesti naučili rozoznávať čo je dôležité, čo môže počkať a čo je nepotrebné. Samozrejme aj to čo je dobré a čo zlé.

Nikdy ale nikdy sa za ne nepokúšajte rozhodovať do väčšej miery ako sa od vás očakáva. Aj keď sa popália budú vedieť, že sa to nesmie a nerobí. Keď im nedáte zakúsiť aj túto medicínu nemajú sa to ako naučiť. Už len to by vám chýbalo – mať doma nesamostatné dieťa, ktoré sa drží maminej sukne a nevie či chce vanilkovú alebo jahodovú zmrzlinu.

matka

Na jednu vec nesmieme nikdy zabudnúť. Všetci sme deťmi pokiaľ máme rodičov. Ak sa považujete v súčasnosti za dobrého človeka bežte sa poďakovať svojim stvoriteľom za to ako vás vychovali.
Jedna múdrosť na záver: Deti sú obrazom dospelých, buďte teda dobrým vzorom.

Back To Top