Pieniny, slovensko – poľský poklad

Rozlohou najmenší národný park na území Slovenska, nachádzajúci sa na slovensko poľskej hranici v okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa. Mnohými považovaný za jeden z najkrajších kútov našej krásnej krajiny. Ak sa na víkend vyberiete práve sem, určite nebudete ľutovať pričom Vás takýto výlet môže výjsť skutočne lacno.

příroda

Camping– Pieniny sú skutočným campingovým rajom. Nájdete tu mnohé miesta, kde môžete legálne prenocovať v stanoch, pričom máte k dispozícií aj sociálne zariadenia. Ušetríte tak kopu peňazí za ubytovanie, ktoré býva v národných parkoch predražené. Pozor: Campovanie inde ako v na to určených priestoroch je neprípustné!

řeka

Červený Kláštor– Kláštor v minulosti obývaný mníchmi kartuziánskeho a kamaldulského rádu. Krásna stavba, ktorú môžte za pár drobných navštíviť a dozvedieť sa viac o tom ako to tam fungovalo.

Plavba plťou po Dunajci– Neodmysliteľnou súčasťou návštevy Pienin je plavba plťou.  Rieka Dunajec si razí svoje koryto pomedzi krásne kopce a Vám sa tak naskytá nádherná scenéria, ktorú nikde inde nezažijete. Atmosféru dotvárajú dobovo odetí pltníci, ktorí Vám raz od času aj zaspievajú.

Cyklistické trasy – Popri Dunajci vedú nenáročné, zato prudko záživné cyklistické chodníky. Požíčajte si bicykel v jednej z mnohých miestnych požičovní a zažite nezabudnuteľné chvíle.

Poľská dedina Sromowce Nižne– Mostom z Červeného Kláštora sa dostanete do poľskej dedinky Sromowce Nižne, ktorá Vás zaujme hneď na prvý pohľad. Krásne poľské domy s vysokými strechami, trh s oštiepkami, zapekankami a poľskými handmade výrobkami a čo je najlepšie, dá sa platiť eurami :).

hory

Výstup na Tri Koruny a Sokolicu– Zo spomínanej dediny Sromowce Nižne sa môžete vybrať na prenádhernú túru poľskou stranou Pienin. Zo samotného vrcholu Troch Korún, ktoré sú najvyšším kopcom Pieninského národného parku (982mnm) zažijete dychberúci výhľad na všetky svetové strany. Odtiaľ si to namierte na kopec Sokolica, z ktorého je krásny výhľad na meander rieky Dunajec. Nachádza sa tam taktiež najznámejšia poľská borovica s ktorou si určite musíte spraviť fotku. Po strmom zostupe z kopca na Vás čaká pltník, ktorý Vás za pár drobných prevezie na druhú stranu. Odtiaľ je to naspäť do Červeného Kláštora 10 km, ktoré však môžte hravo zvládnuť pomocou požičaného bicykla.
Pieniny mňa ako návštevníka milo prekvapili. Ak ste tam ešte neboli, neváhajte, a strávte pár dní v raji. Určite to neoľutujete. 

Back To Top