Umelá okrasa či živá dekorácia? Aké kvety zvoliť na oživenie priestoru?

Krásne pestrofarebné kvety alebo dokonca aj zopár zelených rastlín dokážu aj všedný a fádny priestor oživiť a dodať mu chýbajúcu útulnosť. Mnoho ľudí siaha pre tento účel po okrasných vázach a nádherných kyticiach plných farieb, ktoré ihneď dodajú miestnosti chýbajúcu živosť. Takéto kvetinové dekorácie sú však síce veľmi oku lahodiace na pohľad, ale bohužiaľ zväčša nemajú príliš dlhú výdrž. Pokiaľ, ale túžite po trvácnejšej kvetovej okrase, je vhodnejšie siahnuť po rastlinách v črepníku, avšak i tie nie sú pre každého.

kvet

Živé rastliny vyžadujú veľa lásky a starostlivosti

Ak si zaobstaráte živú kvetinu, je naozaj nevyhnutné sa o ňu poriadne starať, pravidelne ju zalievať a neskôr aj presádzať či strihať. Starostlivosť o rastliny však nemusí byť jednoduchou záležitosťou, pretože nie každému druhu stačí iba poliate obyčajnou vodou, ale je treba mu dodať aj hnojivo, postrek na burinu a iné podporné látky. Rovnako to platí aj pri začiatkoch pestovania úplne od nuly, kedy semienka na sadenie vložíme do črepníka a musíme ich potom pravidelne kontrolovať, zalievať vodou a vyživovať v závislosti od druhu rastliny.

Tento proces môže byť celkom náročný a vyžaduje určitú dávku času, citu a trpezlivosti. Preto, keď patríte k ľuďom, ktorí často zabúdajú, nemajú čas a ani potrebnú trpezlivosť, pestovanie živých kvetov pravdepodobne nebude nič pre vás.

umelé kvety

Umelé kvety so živým dojmom

V prípade, že vám pravidelné polievanie, hnojenie, presádzanie a strihanie nič nehovorí, umelé kvety budú pre vás ideálnou voľbou, ako dodať smutnému priestoru trochu radosti aj bez pestovania živých rastlín. V súčasnosti sa vyrábajú umelé rastliny s tak prepracovanými detailmi, že od tých živých je ich veľmi ťažké na prvý pohľad rozoznať a odlíšenie vyžaduje až naozaj dôkladné preskúmanie z blízka.

Keďže tieto kvety nehnijú, nevädnú, neschnú a nie je im ani potrebné vymieňať čerstvú vodu, či ich zastrihávať, umelé rastliny môžu byť dobrou alternatívou za živú dekoráciu taktiež aj do vázy, kde vám vydržia až dovtedy, kým sa nerozhodnete ich vymeniť.

Back To Top