Prepadli ste cyklistickej vášni? Čo všetko by nemalo v správnej cyklistickej výbave chýbať?

Takmer v každom väčšom meste dnes môžeme nájsť sieť cyklistických chodníkov, vďaka ktorým môžu obyvatelia na premiestňovanie využívať aj iné prepravné prostriedky, ktorými sú bicykle. Vrátane cyklistických chodníkov v meste sa však veľkej obľube tešia aj výstavby mnohých náučných chodníkov a trás pre bicykle v prírode, ktoré si môžu cyklisti užiť napríklad počas víkendového výletu. K tomu, aby bol však takýto výlet naozaj príjemným a bezproblémovým zážitkom potrebujete k vášmu bicyklu mať dobre vystrojenú cyklistickú výbavu.

cyklista

Bez plášťa to nepôjde

K základným prvkom cyklistickej výbavy, bez ktorých by ste si jazdu rozhodne nemohli užívať patria plášte na bicykel. Plášť je veľmi dôležitou súčasťou cyklistického príslušenstva, pretože práve on je tým prvkom, ktorý umožňuje, aby bicykel dobre priliehal k zemi a zároveň nemal problém s prechádzaním po rôznych terénoch. V závislosti od toho, aký typ bicykla vlastníte a po akom teréne s ním plánujete jazdiť, by ste mali k tomuto rozhodnutiu prispôsobiť aj výber cyklistického plášťa.

Pre klasické bicykle napríklad do mesta, ktoré budú používané skôr na jazdu po chodníkoch alebo asfaltovej ceste sa hodia plášte, ktoré sú užšie a hladšie, bez výrazných drážok. Opačným prípadom sú bicykle horské či terénne, ktoré pre zabezpečenie vhodnej stability a lepšiemu prispôsobeniu k terénu vyžadujú na jazdu plášte širšie a drážkové, keďže cesta v prírode alebo v lese nie je vždy zrovna rovná, ale často plná nerovností a prekážok v podobe kamienkov.

Správny cyklista potrebuje riadne cyklistické oblečenie

Je síce pravda, že pokiaľ nepatríte k naozaj vášnivým cyklistom, pravdepodobne vám na občasné cesty bicyklom postačí aj bežné oblečenie, ktoré máte doma. Vždy však treba dávať pozor na to, aby nešlo o príliš voľné kúsky, ktoré by sa mohli ľahko dostať do kolesa či inak zavadiť o konštrukciu bicykla, čo môže rýchlo vyústiť do nehody alebo zranenia.

rukavice na kolo

Ak je cyklistika vaším koníčkom a po tomto prepravnom prostriedku siahate kedykoľvek, keď máte chvíľu voľného času, do vašej výbavy by mali určite minimálne jedny nohavice na bicykel patriť. Takéto špeciálne nohavice totiž to zabezpečia, že počas jazdy budete môcť, vďaka ich prispôsobivosti a elastickosti nie len pohodlne sedieť, ale zároveň vám nebude nič zavadzať ani pri šliapaní na pedáloch.

Vrátane nôh pri bicyklovaní netreba zabúdať ani na ruky, a preto rukavice na bicykel by rovnako vo vašej výbave mali nájsť svoje miesto. Cyklistické rukavice sú všestranným pomocníkom proti chladu, odreninám pri možnom páde, ale najmä bojovníkom proti šmýkaniu rúk a tvorbe nepríjemných otlakov pri dlhších jazdách.

Back To Top