Čo vám dávajú knihy

Knihy sú tu s nami už od detstva. Rodičia nám vždy čítali rozprávky a dodávali nám tým pocit, že náš svet nie je jediný, že sa môžeme na malý okamžik stratiť vo svojej mysli. A o tom to je – o rozvíjaní fantázie a o odlepení sa od reality.

čaj

Ja osobne považujem literatúru za pomerne dosť zložitú záležitosť a už len nájsť kvalitnú knihu je pre mňa výzvou. Napríklad taký John Green a jeho knihy – ktoré sú v posledných rokoch vyhľadávané mladými čitateľkami – vám nemajú, čo dať. Sú len presiaknuté zbytočnými metaforami, citátmi a vraj hlbokými myšlienkami. A čo vám to má dať? Naivný pohľad na lásku, svet? Nie, nedajú vám nič. Kniha má čitateľa donútiť premýšľať, zažiť čosi nevídané, avšak nie každá to dokáže.

Čítajte hlavne klasikov, ako je Francis Scott Fitzgerald, Edgar Allan Poe, Howard Lovecraft, Oscar Wilde, ale aj Stephen King, ktorý sa v dnešnej dobe považuje dokonca za majstra hororového žánru. A jeho knihy vám môžu poskytnúť naozaj veľa, ak radi píšete príbehy, a tak nie ste len bežný čitateľ. Sledujete zaujímavú hru so slovami, učíte sa gradovať dej, vytvárať poriadnu a napínavú zápletku či uveriteľné postavy. To je to, čo vám knihy dávajú snáď najviac – bohaté skúsenosti.

Na druhej strane je tu zvedavosť a zábava. Literatúra vám vo voľnom čase ponúkne vykúpenie z nášho sveta a vy sa tak môžete zbaviť problémov či starostí. Žijete životy dobrých, ale i zlých postáv. Nevnímate okolie a iné rušivé elementy. Je to odreagovanie, ktoré si našťastie môžete dovoliť.

postel

Každá kniha je iná, hoci na prvý pohľad môžu vyzerať úplne rovnako – len obal s papiermi vo vnútri. Ich príbehy a duše sú ale neporovnateľné, vždy sú svojské. Každá vám istým spôsobom môže čosi dať do života. Niektorá menej, niektorá viac. Či už je vaša reakcia pozitívna alebo negatívna, literatúra je niečo, čo knihomoľa nikdy neomrzí a vždy v nej nájde aspoň štipku uvoľnenia.

Back To Top