Ako si poradiť so špinou na tapetách a závesoch

Už ste unavení z večného upratovania vášho príbytku a doplnkov v ňom. Každú sezónu čakáte kedy to veľké upratovanie konečne vypukne, aby ste sa zbavili zbytočných vecí, čo ste si nahromadili a naozaj sa kvalitne postarali o to, na čo vám záleží? Dnes vám predstavíme ako na to.
závěsy

Starostlivosť o tapety

Zaujíma vás v čom spočíva kúzlo čistoty tapiet na stenu? Odpoveď na otázku je: pravidelná údržba. Ak chcete predĺžiť životnosť vašich tapiet musíte sa o ne náležite a správne postarať. Nečistota, prach, mastnota sú súčasťou viac menej každej domácnosti. Ako zabrániť usadzovaniu špiny na tapetách?Postup očisty tapety sa zakladá na dôslednom a jemnom čistení. Každá tapeta má svoje konkrétne čistiace prostriedky, ktoré slúžia len vtedy svojmu účelu, keď sú použité na správnom materiáli.

Vinylové a sklenené tapety čistite vlhkou handričkou jemnými krúživými pohybmi. Ak máte doma drevené a bambusové či reliéfne a papierové tapety využite suchú utierku, vysávač s nadstavcom poprípade mäkkú kefku a taktiež postupujte opatrne. Z domácich osvedčených prostriedkov je známe použitie kriedy, citrónu, mydlovej vody a mastenca. Jemným a pravidelným čistením tapiet zamedzíte častému usadzovaniu nečistôt.

uklízení domácnosti

Udržanie čistoty závesov

Čistenie závesov si taktiež vyžaduje správny postup a pravidelnosť. Po dodržaní týchto pravidiel sa môžete ešte dlho tešiť z krásy a sviežosti závesov u vás doma. Všetky vaše závesy roztrieďte podľa veľkosti a farieb a podľa toho postupujte ďalej. Väčšinou na etikete závesov sa nachádzajú inštrukcie ako konkrétny prípad riešiť. Vo všeobecnosti platí, že závesy treba najprv namočiť do studenej vody, aby sa z nich prebytočná špina uvoľnila.

Potom ich prepláchnite a následne poskladané vložíte do bubna práčky. Nastavíte najnižšie otáčky najviac však 400, 30 až 40 °C teplotu vody a spustite šetrný program. Po vypraní ich hneď vystrite na sušiak, aby sa krásne vypli. Keď uschnú prežehlite ich z rubovej strany pri teplote najviac 110 °C. Z domácich čistiacich prostriedkov môžete použiť na bledé závesy sódu bikarbónu či prášok do pečiva. V prípade nadrozmerných veľkostí zaneste závesy do čistiarne, kde ich vyčistia podľa predpisov.

Back To Top