Vieme ako zabrániť prepuknutiu cukrovky

Cukrovka – diabetes je ochorenie, ktoré trápi takmer 10% populácie. To nie je všetko, predpokladá sa, že cca 10 – 15% ľudí o svojom ochorení ani nevie. Pokiaľ ale budete o svoje zdravie aspoň trochu dbať môžete mu predísť.

cukrovka

Druhy cukrovky.
Poznáme dva druhy tohto ochorenia.
Diabetes I. typu– pri tomto druhu nie je ľudský organizmus schopný produkovať dostatok inzulínu v krvi. Nemá kontrolu nad hladinou cukru v krvi. Spôsobuje to imunitný systém, ktorý ničí bunky vyrábajúce inzulín.

Diabetes II. typu– ide o značne rozšírený typ cukrovky. V tele sa postupne vyvíja – organizmus horšie a horšie reaguje na inzulín, ktorý samo produkuje. Z celkového počtu ľudí trpiacich diabetom má až 95% práve tento typ.
Neexistuje žiadne preventívne očkovanie proti tomuto ochoreniu a neexistuje ani žiadna účinná liečba, ktorá by ho vyliečila. Hneď ako sa u niekoho rozvinie je odkázaný na užívanie inzulínu. Cukrovke II typu ale môžete predísť. Stačí len upraviť životosprávu a tohto ochorenia sa nemusíte obávať.

Krvný tlak– udržujte svoj tlak v normálnych hodnotách. Akákoľvek odchýlka môže mať vplyv nie len na vaše srdce, ale aj na celkový organizmus.
Cholesterol – možno vám nejde cholesterol a cukrovka dokopy, ale súvislosť medzi nimi je. Upchatie tepien a ciev vedie k problémom so srdcom, okysličovaním orgánov, mŕtvici,…
Miernite sa so sladkosťami– snažte sa udržať hladinu cukru v krvi na optimálnych hodnotách. Dlhotrvajúca zvýšená hladina cukru v krvi vedie k vzniku nie len cukrovky, ale aj k zdravotným problémom so srdcom, obličkami, očami a nervovou sústavou.

diabetes

Aktivita– buďte aktívni – hýbte sa, cvičte,… dlhé prechádzky sú tiež vhodný spôsob ako udržať organizmus aktívny, ako si ustrážiť ideálnu hmotnosť (alebo schudnúť) a podporiť kardiovaskulárny systém.
Strava – zdravá strava nezvyšuje cukor v krvi, predchádzate tak cukrovke, ale aj problémom so srdcom a obezitou

Back To Top