Tajomstvo vápencovej krajiny

Asi málokto tuší, že slovo kras vzniklo práve v Slovinsku, ktoré mu dalo meno. V tejto krajine tvoria vysoký podiel hlavne na juhozápade. Začína u terstského zálivu, pokračuje cez Vipavske údolie a tiahne sa až k severu Álp. Podnebie je tu kontinentálne a potom aj stredomorské. Na každom kroku sa tu skrývajú jaskyne a závrty. Je to až neuveriteľné, nachádza sa ich tu viac ako 8000. Vďaka tomu je táto krajina skutočnou krasovú veľmocou. Majú dokonca špeciálnu jaskynnú záchrannú službu (Jamarska reševalna služba).
led v jeskyni
Prvú jaskyňu pre turistov otvorili v 1 pol. 17. storočia, volá sa Vilenica.Medzi svetoznáme jaskynné systémy patrí Postojenská a Škocjanská.

Postojnska jama
Ide o najväčší podzemný komplex v Európe. Hlavná trasa je dlhá 4 až 6 kilometrov, ktorú tu prejdete elektrickým vláčikom. Celý systém má ale približne 21 km, ktorým preteká rieka Pivka. Na konci prehliadky turistov ohromí veľká koncertná sála s kapacitou až 10 tisíc poslucháčov. Skutočne sa tu usporadúvajú aj koncerty vážnej hudby. Na môj vkus je ale jaskyňa veľmi zle osvetlená a bohužiaľ je až príliš komerčne známa.

Sprievodcovia vás neustále poháňajú, takže máte pocit, že sa nestihnete ani poriadne pokochať nádhernou výzdobou. Musím povedať, že my Slováci a tiež Česi to vieme lepšie.

Zaujímavosťou, ktorú si môžeme v jaskyni prezrieť je jaskyniar vodný (Proteus Anguinus), ktorý nemá pigment ani oči a svetlo vníma iba povrchom tela.

Do jaskyne sa dostane po celý rok za vstupné cca 20 €. Viac informácií nájdete priamo na www.postojna-cave.com.
Kúsok od jaskyne sa týči tzv. pred jaskynný hrad (Predjamski grad), ktorý je doslova vlepený v skalnej stene a ktorý nás zanesie späť do časov rytierskych turnajov.
hrad Predjama
Škocjanske jame
V porovnaní s najväčšou slovinskou jaskyňou si túto prehliadku skutočne užijete. Je menej navštevovaná ale o to krajšia. Aspoň ja som mala pri jej návšteve ten pocit. Celú trasu si prejdete pokojne pekne pešo. Jaskynný systém tvorí aj ponorná rieka Reka. Kvapľová výzdoba je tu naozaj nádherná. Najviac vás asi osloví priepasť s mostíkom. A na chvíľu sprievodcovia zhasnú aj svetla, aby ste si užili tú pravú atmosféru a temnotu ako miestny tvorovia. Táto jaskyňa je zapísaná po právu aj na zoznamu UNESCO.

Grotta Gigante
Keď už ste tu, môžete si aj zájsť na skok do Talianska. Aj tu nájdete krásne jaskyne. Za zmienku rozhodne stojí Veľká jaskyňa. Slovinci ju poznajú pod názvom Briščkova jama. Väčšinou sme zvyknutí prechádzať rôzne veľkými dómami, ale tu je to trochu iné. Akoby ste sa ocitli v jednej veľkej diere. Právom je preto zapísaná v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší, najvyšší podzemný dóm. Aby ste sa dostali na jej dno, musíte zísť 500 schodov, ale tiež je aj vyšliapať späť. Je to tak trochu adrenalín.

Je široká 65 m a dlhá 160 m a vysoká 107 m. Vedci tu skúmajú pod povrchovú činnosť Zeme. Preto by ste si nemali nechať ujsť túto nádheru.
A aby ste na svojich objavoch podzemí nemali hlad, môžete navštíviť miestne krčmičky, takzvané osmice. Kde si môžete pochutnať na miestnych špecialitách a lahodnom víne. Z červených vín stojí za to ochutnať Kraški Teran, Refošk, Cabernet Sauvignon, z bielych potom napríklad Vitovský Grganju, Chardonnay či malváziu. Všetko je od domácich farmárov.
Ak sa vám zacnie po civilizácii, môžete sa zastaviť v prístave Terst alebo sa pozrieť na zámok Miramare, ktorý je obklopený nádhernými záhradami.
Domov sa potom vrátite osviežení a plní zážitkov. Rozhodne nezabudnite všetko fotiť alebo natáčať, nech si v prípade splínu prípomeniete tú nádheru divokej prírody.

Back To Top