Buďte veľmi pozorní aj pri predaji nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu

Predaje nehnuteľností sú úplne bežnou, mohli by sme povedať, že aj každodennou činnosťou, ktorá prebieha nielen na Slovensku, ale po celom svete. Je bežnou praxou, že drvivá väčšina týchto udalostí je vedená cez realitné kancelárie, respektíve maklérov, ktorí sa starajú o to, aby medzi predávajúcim a kupujúcim prebiehalo všetko korektne, a aby obe strany získali to, čo očakávajú. Za túto službu tiež maklér inkasuje províziu, ktorá vyplýva zo zmluvného dojednania.

dom na predaj

Predaj nehnuteľností obvykle začína podpisom rezervačnej zmluvy, a tá býva často spísaná tak, že nemá všetky potrebné právne náležitosti, tým pádom sa tu kupujúca strana ľahko dostáva do pasce a môže prísť aj o rezervačný poplatok, ktorý rozhodne nie je zanedbateľný. Treba podotknúť, že rezervačnú zmluvu spisuje realitný maklér, ktorý nemusí mať právne vzdelanie, a to je samo o sebe problém.

právne paragrafy

Maklér môže dokonca záujemcov o kúpu nehnuteľnosti presvedčiť o tom, že rezervačná zmluva je len akási poistka, aby si kúpu nerozmysleli, a že sa všetko dorieši kúpnou zmluvou. Zároveň ich môže tlačiť na podpis argumentáciou, že za dverami stojí celý sprievod ďalších záujemcov, ktorí v prípade ich nezáujmu nastúpia na ich miesto – toto je známy psychologický trik, kedy časová tieseň a stres môžu záujemcov o nehnuteľnosť dotlačiť k rozhodnutiu, ktoré budú vzápätí ľutovať..

Ak teda práve vy alebo vaši blízki kupujete nehnuteľnosť, nespoliehajte sa iba na realitnú kanceláriu a dohodnite si v prípade vážneho záujmu o daný objekt právnu pomoc. Skúsený právnik z Bratislavy Lexante sa postará o to, aby celý proces predaja nehnuteľnosti prebehol korektne od A až do Z, v tomto prípade sa oplatí do právnika investovať svoj čas aj odmenu, ktorú si za svoju prácu nárokuje, pretože vám poskytuje istotu a právnu záruku, a tá je vždy základným kameňom úspechu všetkých transakcií na realitnom trhu.

Back To Top