Staráme sa vhodne o morské prasiatko

Morča, inak známe aj ako morské prasiatko, je výzorom roztomilé zvieratko, ktoré zvykneme chovať ako domáceho miláčika. A to teda aj vo vhodných podmienkach, ktoré si pri takomto spôsobe chovu predstavíme. Aby sa morské prasiatko dožilo čo najviac, bolo (už na pohľad) zdravé a prinášalo tak radosť aj svojim chovateľom.

Vedeli ste napríklad, že vo všeobecnosti mu život predĺži to, ak morča nechávame samo, ale minimálne v spoločnosti ďalšieho morčaťa, či dokonca v skupinke? O skupinový chov ale asi nie každý chovateľ prejavuje záujem, minimálne je však dôležité aspoň to, aby malo morské prasiatko zariadenú tzv. „chovateľskú stanicu“.

morče

V stručnosti to znamená klietku, v ktorej však bude dostatok priestoru, nakoľko tento typ zvierat má rado a potrebuje takmer neustály pohyb a miesto na výbeh.

Následne sú to aj podmienky spojené s teplotou a atmosférou, hlavne je dôležité vyhnúť sa extrémnym teplotám, či už chladným alebo naopak horúcim a citeľným výkyvom teplôt, na čo je morské prasiatko veľmi citlivé.

Základom je dostupné napájadlo s vodou a kŕmidlo a chýbať nemusia obľúbené doplnky ako rôzne tunely či podobné súčasti na hranie.

Dôležitá je potom tiež zdravá strava bohatá na vitamíny (hlavne na obsah vitamínu C). Pritom vieme, že základnou súčasťou stravy morčiat je seno, ktorým by mimochodom mali mať vystlaný aj okolitý priestor. Vhodné je seno s pridaným ovocím, zeleninou a obilninami.

hlodavec

  • Ako odznelo, kvalitná strava musí organizmus morčiat obohatiť o dôležité zložky a vitamíny, preto je mimochodom vhodné kúpiť tiež špecializované krmivo pre morčatá.
  • Špecializované zdravé krmivá sú vhodné aj preto, že u morských prasiatok znižujú riziko obezity (na ktorú sú inak tieto zvieratká náchylné).

Špecializované krmivo sa dá v súčasnosti kúpiť cez internet https://eshop.vetservis.sk, kde pod jednou strechou nájdete takisto napríklad aj špecializované a zdravé krmivo pre králiky a krmivo pre hlodavce. A takisto mnohé ďalšie zdravé a špeciálne navrhnuté alternatívy pre chovné aj domáce zvieratá, okrem iného aj pre najpopulárnejších domácich miláčikov- pre psov a pre mačky.

Back To Top