Odhaľte tajomstvo kombinovania farieb

Čierno-biely svet
Predstavte si, že Váš život by bol čierno-biely. Čierne nohavice, biela košeľa. Čierne linky, biele očné tiene. Čierna sedacia súprava, biele steny. Čierna váza, biele kvety. Čierna mačka, biely pes. Zatiaľ je všetko v poriadku? Čierna tráva, biela obloha. Čierny les, biele huby. Čierny potok, biele ryby. Začína to znieť strašidelne? Aj najväčší fanúšik tejto nestarnúcej kombinácie asi uzná, že s farbami je svet veselší.

zástěna

Nebojte sa vyfarbiť
Farebné spektrum nám ponúka takmer neobmedzené množstvo farebných kombinácií. Nezriedka sa stáva, že pri výbere oblečenia alebo zariadenia bytu podvedome stereotypne siahame po niekoľkých overených kombináciách a ak to chceme zmeniť, ostaneme zrazu zarazení a po dlhom premýšľaní sa nakoniec vrátime k tomu, čo sa nám osvedčilo. Nevieme si totiž dostatočne uspokojivo predstaviť výsledok, bojíme sa experimentovať.

Teória farieb
Pri správnom výbere Vám na dosiahnutie očakávaného výsledku môže pomôcť teória rozdeľujúca farebné spektrum do kruhu. Uplatňujú sa 4 základné schémy:

  1. Monochromatická – jedna farba v svetlejších a tmavších odtieňoch pre zjednotený vzhľad
  2. Analogická – 2 alebo 3 susediace farby pre farebnejší upokojujúci vzhľad
  3. Kontrastná – 2 farby zvierajúce uhol 120 stupňov pre dobrodružný vzhľad
  4. Doplnková – 2 farby oproti sebe pre energiou nabitý vzhľad

Príklad
Na konečnom výsledku sa podieľajú všetky väčšie plochy, ktoré v kúpeľni vidíme. Klasikou sú farebné steny a podlahy. Môžete to poňať aj inak, na trhu dnes nájdete netradičné farebné prevedenia pre väčšinou biele alebo priehľadné zariadenie (napr. vanička, sprchová zástena alebo umývadlo).
Ak Vás neočarili katalógové obrázky a nie ste si istí či budú spolu ladiť obkladačky a kúpeľňové doplnky, keď zhmotníte svoje predstavy, zároveň viete to, že chcete žltú, výsledky môžu vyzerať takto:

sprchový kout

  1. Žltý obklad s neutrálnymi bielymi doplnkami
  2. Pieskový obklad, žlté a oranžové koberčeky a uteráky, doplnené bielou
  3. Žlto-červený obklad, žlté a modré doplnky
  4. Žltý obklad, modré doplnky

Back To Top