Bez potu to nejde

Potiť sa musíme. Bez toho, by naše telo nefungovalo tak, ako má. Náš organizmus sa týmto spôsobom pasuje s vyrovnávaním vnútornej teploty. To je dôvod prečo sa v teple potíme viac. Je zvláštne, že aj napriek tomu sa snažíme s potom bojovať ako to len ide. Mnohokrát siahame aj po prípravkoch, ktoré doslova upchávajú naše potné žľazy.

skok

V prvom rade je potrebné pochopiť, prečo spotené telo nevonia príliš vábne. Pot je v podstate tekutina, ktorá sa odparí z nášho organizmu a sám o sebe nemá žiadnu vôňu. Typický zápach vzniká v dôsledku množenia baktérií.

Ako fungujú jednotlivé prípravky proti poteniu

Dnes je ponuka prípravkov proti poteniu pomerne široká. Okrem klasických antiperspirantov a deodorantov, poznáme aj antitranspiranty. Rozdielne tiež v spôsobe aplikácie. Guľôčkové, sprejové, minerálne, gélové. Každý z týchto výrobkov funguje na rozdielnom princípe.

Deodorant:Fungujú na princípe prekrytia pachu. Preto sú silno parfumované. Proti baktériám väčšinou neúčinkujú.
Antiperspirant: Väčšinou obsahujú i parfum, ale ich hlavnou výhodou je, že zabraňujú množeniu baktérií, čím znižujú nepríjemný zápach.
Antitranspiranty:S týmito výrobkami sa nestretnete až tak často. Ide o pomerne agresívne prípravky, ktoré poteniu zabraňujú tak, že sťahujú potné žľazy. Tento spôsob však neptrí k tým najzdravším.

voňavka

Vyberať si môžete aj medzi prípravkami na čisto prírodnej báze a tými umelými. Samozrejme, že prvá možnosť je lepšia. Nemusíte sa báť horšieho účinku. Väčšinou totiž ide o podobný princíp ako u antiperspirantov. Podstatná teda nie je vôňa ale látky zabraňujúce množeniu baktérií.

Potenie môžete zmierniť aj bez kozmetických prípravkov. Pokiaľ sa pravidelne venujete športu, alebo akejkoľvek pohybovej aktivite, vaše telo si s potením dokáže poradiť lepšie. je totiž vytrénované na rýchle zahrievanie a ochladzovanie. Pravidelná osobná hygiena je alfou a omegou. Počas leta, by sme sa mali sprchovať aspoň dvakrát za deň. pomôže aj opláchnutie podpazušia, alebo miest, na ktorých sa potíme najviac. Nenoste oblečenie z umelých látok. stopercentná bavlna je istota. Rovnako tak vám pomôžu i ľahké a vzdušné materiály.

Back To Top