Ochrana dreva pred nežiadúcimi škodcami

Drevo patrí do kategórie živých materiálov. Bežne sa stáva, po určitom čase dochádza ku zmene jeho kvalitatívnych vlastností. O to horšie je to v prípade, ak škodca napadli drevostavbu či niektoré strešné prvky. Správnym ošetrením a dodržiavaním všetkých odporúčaní však dokážete drevo vo vašej domácnosti chrániť. Ochrana dreva je to, na čom by si mal dať záležať každý majiteľ, ak nechce, aby sa skôr či neskôr nad ním trápil.

lavice

Druhy škodcov, ktoré sa v dreve cítia ako doma

Ak sa vo vašej domácnosti nachádza dostatok neošetreného dreva, pravdepodobne sa po určitom čase v jeho útrobách usadia nechcení návštevníci. Existuje mnoho druhov drevokazného hmyzu, ktorý sa dokáže na kvalite vášho dreva nepríjemne podpísať. Jedná sa o:

  • červotoče: nachádza sa vo vašej domácnosti opracované drevo? Červotočom sa páči práve v tomto druhu! Jedná sa o hmyz menšej veľkosti, ktorý voľným okom len tak ľahko nespozorujete. Páči sa mu hlavne vo vlhkom dreve, preto by malo byť drevo ošetrené tak, aby bolo odolné voči vlhkosti.

  • fúzač krovový:ideálne podmienky pre život fúzača je teplo, ktoré sa udržiava prevažne vo vyšších častiach vašej domácnosti – v trámoch, v krovoch alebo na povalách. Ak drevo nebudete ošetrovať, môže byť súčasťou vašej domácnosti až na dlhých 10 rokov. Patrí tiež medzi drevokazný hmyz, ktorý sa na ničení dreva podieľa najvýraznejšie.

škudce

  • hrbohlav:kedysi bolo pre tento druh hmyzu charakteristické to, že napádalo len tropické druhy dreva. V súčasnosti sa zameriava aj na dubové drevo. Ak je vo vašej domácnosti drevo z ihličnatých drevín, prakticky sa nemusíte obávať – v tomto druhu dreva sa mu až tak nepáči. Zameriava sa na nábytok alebo parkety a pod jeho vplyvom dochádza k tomu, že sa drevo po určitom čase premení na prach.

  • mravce:nestretli ste sa s tým, že by sa mravce zaraďovali do kategórie drevokazného hmyzu? Opak je však pravdou a mravce si tiež na dreve pochutnajú. Ich cieľom sú v drvivej väčšine stavby, ktoré sa nachádzajú v blízkosti lesa.

Správna ochrana dreva – zabráňte škodcom, aby sa v ňom usídlili

Drevo, ktoré v domácnosti použijete, by malo byť ošetrené tak pred jeho samotným použitím, ako aj počas jeho používania. Kvalitná impregnácia na drevo či nátery drevo voči škodcom ochránia. Navštívte stránku https://carodreva.sk/, kde nájdete nielen ponuku kvalitných impregnačných prostriedkov, ale aj odporúčania, ako k ošetreniu dreva pristupovať. Nenechajte škodcov, aby vám drevo zničili!

Back To Top