Alborg, Rosklide a Skagen – Dánske mestá plné prekvapení

Aalborg je ďalšie starodávne dánske mesto, ktoré sa v priebehu storočí transformovalo na priemyselné a kultúrne centrum (dôraz na kultúrne). Je známe divadlom, symfóniou a operou, ako aj Aalborským karnevalom, najväčším festivalom v Škandinávii, ktorý sa sústreďuje okolo karnevalov. Mesto je známe aj svojimi roubenými domami, hradom Aalborghus zo 16. storočia, bývalým kráľovským sídlom a Budolfským kostolom zo 14. storočia, ktorý bol postavený na troskách starého kostola Vikingov.Mesto Alborg.jpg

Roskilde sa nachádza sa 30 km západne od súčasného hlavného mesta Dánska, Kodane, a je jedným z prvých hlavných miest krajiny, Roskilde. V jednom z najstarších dánskych miest je pochovaných veľa panovníkov. Ich kráľovské hrobky nájdete v 12. storočí v katedrále Roskilde, prvej tehlovej gotickej katedrále v Škandinávii. Ďalšou kľúčovou atrakciou je Múzeum vikingských lodí, ktoré obsahuje zvyšky piatich vikingských lodí, ktoré boli potopené, aby chránili Roskilde pred útočníkmi z mora. Medzi ďalšie pamiatky, ktoré by ste mohli chcieť vidieť, patrí kráľovský palác, dnes umelecká galéria a Roskilde Jars, tri mamutie vázy, ktoré si pripomínajú 1000. výročie mesta. Koncom júna, začiatkom júla sa tu konajú obrovské rockové hudobné podujatia s názvom Roskilde Festival.
Maják pri Skagene.jpg
Najsevernejšie mesto Dánska, Skagen,je tiež hlavným rybárskym prístavom v krajine, ako aj jedným z najobľúbenejších miest na návštevu v Dánsku, ktoré každoročne priťahuje 2 milióny návštevníkov. Táto očarujúca dedinka so svojimi malebnými morskými oblasťami, dlhými piesočnatými plážami a rybármi bola obľúbená u impresionistických maliarov 19. storočia. Skagen dnes priťahuje bohatých návštevníkov vrátane plachetníc z celého sveta a Škandinávie. Skagen, kde sa stretáva Baltské a Severné more, je známy vďaka rybolovu sleďov. Určite tu vyskúšajte niektoré z nich. Mesto sa môže pochváliť jedným z najstarších dánskych majákov.

Back To Top