Budúcnosť energetiky čelí veľkým prekážkam

Škótsko čelí „podstatným prekážkam“ v snahe znížiť emisie uhlíka a zároveň udržať spoľahlivé a cenovo dostupné dodávky energie.

Odborníci spoločnosti vyzvali na novú nezávislú škótsku energetickú komisiu. Obaja škótskej a britskej vlády sa zaviazali k znižovaniu emisií uhlíka.průmysl.jpg

Veľké energetické spoločnosti zároveň investujú do ekologickej energie.

A britský ropný a plynárenský priemysel povedal, že „počúva“ obavy z klimatických zmien.

Správa Kráľovskej spoločnosti v Edinburghu prišla po dvojročnom vyšetrovaní, ktoré zahŕňalo hovorenie s odborníkmi, zástupcami priemyslu a verejnosťou.

Uviedlo, že v posledných niekoľkých desaťročiach sa podarilo prakticky vylúčiť spaľovanie uhlia, pričom je schopný vyrábať 100% elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov v dňoch, keď sú „podmienky priaznivé“.

Škótsko zaznamenalo značné investície do projektov veternej energie na mori
V správe sa však požadovalo viac, vrátane:

„Stále máme takmer 80% ropy a zemného plynu a musíme to vziať z ropy a zemného plynu do niečoho, čo je nízky uhlík, čo je naozaj výzvou.“

„Energia bude pravdepodobne drahšia a musíme bojovať proti tomu, pretože v Škótsku už máme otázky sociálnej spravodlivosti, čo si ľudia môžu dovoliť.“

Správa Kráľovskej spoločnosti v Edinburghu neuviedla, že by jediná energetická politika riešila problémy, na ktoré poukázala, pričom poukázala na to, že mnohé metódy výroby energie mali výhody a nevýhody, vrátane:
elektrárny.jpg

  • Zachytávanie a ukladanie uhlíka by mohlo obmedziť poškodenie klímy, ale potrebovalo „veľmi vysokú úroveň pokračujúcich investícií“.
  • Rozvoj nových systémov zelenej energie, ako je slnečná a prílivová energia, a prechod od zemného plynu k vodíku, by mohli výrazne znížiť emisie uhlíka, ale tiež si vyžadujú vysokú úroveň investícií.
  • Zásobovanie energiou z jedného zdroja do viacerých budov, známych ako diaľkové vykurovanie, by mohlo pomôcť ľuďom, ktorí sa snažia platiť účty za energiu, ale má „vysoké počiatočné náklady“.
  • „Významné zásoby ropy a zemného plynu“ na kontinentálnom šelfe v Spojenom kráľovstve poskytujú bezpečný zdroj energie, ale spaľovanie fosílnych palív naďalej zhoršuje problém klimatických zmien.
  • Plynová bridlica a štiepenie by mohli zlepšiť energetickú bezpečnosť, ale je tu „značná neistota“ nad tým, koľko sa skladuje v podzemí.

Back To Top